مرداد, 1399 بدون نظر حرکات با دمبل

۱. به رشد عضلات کمک می‌کند
استفاده از دمبل به عنوان ابزاری برای انجام تمرینات ورزش به معنی بلند کردن چیزی با استفاده از ماهیچه‌ی بازو است. وزن دمبل بر روی عملکرد عضله تاثیر می‌گذارد. با بلند کردن دمبل عضله‌ی بازو را تمرین می‌دهید و به تقویت آن کمک می‌کنید. در حقیقت، دمبل سبب اعمال دو نوع فشار می‌شود: مکانیکی و متابولیکی؛ که هر دوی این‌ها هم به رشد عضلانی کمک می‌کنند.

انقباضات عضلانی که منجر به فشار بار مکانیکی شده‌است باعث تحریک روند ترمیم و افزایش اندازه‌ی عضلات می‌شود. فشار متابولیک زمانی است که عضله‌ی تحت فشار دچار خستگی می‌شود و به این ترتیب انطباق عضله‌ی سلول برای ذخیره‌ی گلیکوژن بیش‌تر رخ می‌دهد و همین باعث افزایش اندازه‌ی عضلات می‌شود.

۲. سلامت قلب را بهبود می‌دهد
انجام تمرینات ورزشی با استفاده از دمبل همچنین باعث بهبود سلامت قلب می‌شود. استفاده از دمبل باعث افزایش ضربان قلب می‌شود و همین خود به بهبود سلامت قلبی و عروقی کمک می‌کند. حتی یک مبتدی می‌تواند با استفاده از دمبل سبک وزن بیش از 30 دقیقه در هر بار تمرین، استقامت قلب خود را توسعه بخشد. ضربان قلب پایدار به سیستم قلبی عروقی سالم منجر خواهد شد.

۳. به کاهش وزن کمک می‌کند
با دمبل زدن می‌توانید کالری بسوزانید و در واقع یک فعالیت هوازی داشته باشید. این نوع از فعالیت هوازی برای سوزاندن کالری در عین حال خطر بیماری قلبی، سکته‌ی مغزی و فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. این تمرین همچنین یک راه آسان برای از دست دادن وزن است، زیرا در هر سالن بدنسازی یا مرکز تناسب اندام به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید.

۴. سطح فعالیت عضلات را افزایش می‌دهد
انجام تمرینات ورزشی با استفاده از دمبل مزایای زیادی برای سلامتی دارد. این تمرینات باعث ایجاد هماهنگی بین عضلات و داخل عضلانی می‌شود و به این ترتیب سطح فعالیت عضلانی را افزایش می‌دهد. این بدان معنا است که با انجام تمرینات دمبل، توانایی عضلات در هماهنگی حرکتی و مفصل‌ها (توانایی عضله برای کار و حرکت با هم) بهبود می‌یابد.

استفاده از دمبل سبک وزن برای حرکات چند سطحی یا حرکاتی که چند مفصل را درگیر می‌کنند، به بهبود هماهنگی بین بخش‌های مختلف بدن کمک می‌کند. در حالی که استفاده از دمبل‌های سنگین‌تر می‌تواند تعداد فیبر عضله‌ی فعال را برای یک عضله‌ی خاص افزایش دهد.

دمبل زدن
۵. استقامت عضلانی را بهبود می‌دهد
این فایده دمبل زدن توسط ورزشکاران بهتر از هر شخص دیگری تجربه می‌شود. آن‌ها ممکن است از دمبل برای بهبود استقامت عضلانی یا توانایی استفاده از عضلات در طول زمان استفاده کنند، مثلا در بازی‌های بدمینتون، بازی‌های والیبال یا مسابقات تنیس. استفاده از دمبل به ما این امکان را می‌دهد تا قدرت عضله را بهبود بدهیم تا بتواند طولانی‌تر و بیش‌تر کار کند.

مطلب مرتبط: سیکس پک: ۳۰ توصیه متخصصان ورزشی برای ساختن شکم شش تکه

۶. برای بافت‌های عضلانی مفید است
دمبل زدن برای عناصر انقباضی و بخش الاستیک بافت‌های عضلانی فایده‌ی زیادی دارد. عنصر هم‌کنشگر پروتئین‌های عضلانی اکتین – میوزین خاصی است که مسئول ایجاد لغزش در برابر یکدیگر هستند تا بتوانند حرکات کوتاه هم‌مرکز ایجاد کنند یا حرکات ناهم‌مرکز را کنترل کنند. در حالی که بخش الاستیک نوار پیوندی و بافت همبند است که فیبرهای عضلانی و گروه‌های مختلف فیبر را به یکدیگر متصل می‌کند.

تمرین با دمبل‌های سنگین وزن می‌تواند ظرفیت تولید عناصر هم‌کنشگر را افزایش دهد، در حالی که فعالیت‌های حرکتی چندگانه با دمبل‌های سبک وزن می‌تواند قدرت بخش الاستیک را افزایش دهد.

۷. سلامت استخوان را حفظ می‌کند
تمرینات وزنه‌ای به افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر شکستگی کمک می‌کنند. دمبل برای بهبود سلامت استخوان ایده‌آل است، زیرا می‌توان آن‌ها را در هنگام نشستن یا دراز کشیدن استفاده کرد و حتی می‌توانید وزنه‌های مختلف را که بلند کردن‌شان آسان است بر اساس نیازهای فردی بردارید و تمرین کنید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *