آبان, 1399 بدون نظر بیوگرافی

زندگی بروس و دلیلِ محبوبیتِ او در میان مردمِ جهان

همه‌ی مردم در دنیای رزمی فردی را می‌شناسند که به عنوان اسطوره و پیشگام در بسیاری از فنون بوده است، آری، او بروسلی خالق و بنیان گذارِ جیت کاندو است. شهرت جهانی بروسلی نه تنها به دنیای ورزش محدود نیست بلکه فلسفه و سینما را هم در بر می‌گیرد. سبک رزمی جیت کاندو که توسط بروسلی خلق و بنیان گذاری شده است را می‌توان یکی از اقدامات بروس دانست که او را در ذهنِ هر کودک، نوجوان و بزرگسالی جاویدان کرده است. بروسلی از شخصیت‌هایی است که به عنوانِ یکی از تاثیرگذارترین افراد در قرن بیستم از او نام می‌برند. با سایت بدنِ من همراه شوید تا اسطوره‌ی ورزشی کونگ فو را بهتر بشناسید.

داستانِ تولّد بروس در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

در حالی که پدر و مادرِ بروس با اپرای کشور چین در توری به کشور آمریکا رفتند، بروسلی در همان زمان ( 27 نوامبر سال 1940 ) در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا و در محله‌ی چینی‌ها به دنیا آمد. سرانجام خانواده‌اش به همراه بروس به کشورشان ( چین ) بازگشتند، بروس در زمان بازگشت به هنگ کنگ تنها 3 ماه داشت. بروس جون فن لی(بروس لی) در کودکی در هنگ کنگ بزرگ شد و تا 18 سالگی در همان جا ماند. پدر او لی جو هون چینی بود و مادرش گریس هو از چینی‌های آلمانی تبار بود.

سینما و بازیگری بروس از همان کودکی!

در کودکی به این دلیل که پدرِ بروس(لی هوی چون) یک ستاره مشهور اپرای کانتون یود خیلی سریع او به صنعتِ سینما وارد شد، بروس که به عنوان یک بازیگر کودک به فعالیت می‌پرداخت در کودکی و تا 18 سالگی‌اش در بیش از 12 فیلم حضور یافت.

13 سالگی بروس و گامی مهم در آینده‌ی او

اولین آشنایی بروس با هنرهای رزمی توسط پدرش صورت گرفت و در ابتدا بروس مهارت‌های پایه‌ای را در سبک تای چی از پدرش آموخت.
ولی نقطه‌ی عطف و حیاتی‌ای که باعث شد تا امروزه پس از 50 سال از درگذشتِ بروس، هنوز هم نام او در میان همه‌ی افراد بدرخشد و پرآوازه باشد را میتوان در 13 سالگی او جست‌و‌جو کرد.
بروس در همان نوجوانی و حدود 13 سالگی‌اش به دیدار ییپ من رفت و توانست شاگرد این استادِ بزرگ شود. او نزد استادش وینگ چون کونگ فو را آموخت که همین موضوع باعث شد تا گامی مهم در آینده‌ی او رخ دهد و در آینده در رشته‌های رزمی فعالیت کند.

ترکِ هنگ کنگ و ورود به سیاتلِ آمریکا

bruce-lee

بروس در 18 سالگی به علّت درگیری با افرادی که نفوذ و قدرتِ بالایی در محلِ زندگی‌ او داشتند، مجبور شد تا تنها با 100 دلار و با کشتی برای مدتی به سیاتلِ آمریکا مهاجرت کند. این مهاجرت شروعی بود برای شناختن ورزش کونگ فو توسّط بروسلی به تمامِ مردم آمریکا و بیشتر مردمِ جهان.

سیاتلِ آمریکا و شروعِ دوران جدیدی برای بروسلی

bruce-lee- 6

بعد از مهاجرت بروس به سیاتل، او در یک رستوران و در پیشِ یک دوست خانوادگی کار کرد و با کمک رئیس رستورانی که در آن کار می‌کرد توانست در مدرسه‌ی فنی ادیسون ثبت نام کند. پس از آن بود که به مشورت یک مشاور، به تحصیل در رشته فلسفه مشغول شد.

آموزشِ کونگ فو به افراد غیرِچینی!

bruce-lee- 2

بروسلی پس از مدتی کار در رستوران به دلیل مخالفتِ آشپز آنجا با حضور بروس، رستوران را ترک کرد و به کار پخشِ روزنامه در سطحِ شهر پرداخت و در شب‌ها به درس خواندن می‌پرداخت تا بتواند در دانشگاه واشینگتن قبول شود.
در سال 1960 بروسلی آغاز به آموزش هنرهای رزمی کرد. در ایتدا او وینگ چون آموزش می‌داد. این هنر رزمی در واقع بر اساس برداشت‌های بروس و آموخته‌های او در هنگ کنگ بود.

جان فان کونگ فو

جان فان کونگ فو در معنای کلمه‌ی لغوی به معنای کونگ فوی بروسلی است. بروسلی این نام را برای سبک رزمی خودش در نظر گرفت.

نخستین شاگرد بروسلی!

نخستین شاگرد بروسلی، فردی جودو کار به نام جس گلاور بود. جس گلاور بعدها تبدیل به دستیار بروس شد. بروس قبل از نقلِ مکان کردن به کالیفرنیا مدرسه‌ای با عنوان مدرسه‌ی هنرهای رزمی در سیاتل افتتاح کرد که به نام موسسه جان فان کونگ فو لی مشهور شد. در این زمان بروس روشِ لگد زنی‌ مستیقم‌اش را که شاملِ لگدِ مستقیمِ یونگ چون و لگدِ قدرتی کونگ فوی شائولین شمالی می‌شد را بهبود بخشید.

مخالفتِ چینی‌های مقیم آمریکا با بروس!

در این موقع بود که بروس با مخالفتِ چینی‌های مقیمِ آمریکا مواجه شد و آن‌ها از بروس خواستند تا از آموزش به خارجی‌ها خودداری کند. بروسلی در این زمان با جدیت تمام در کارش مصمم بود و به همین دلیل آن‌ها مبارزی به نام وانگ جک مان را به مبارزه با بروس و برای جلوگیری از یاددادن هنرهای رزمی به خارجی‌ها فرستادند که در این مبارزه وانگ شکستِ بدی را از بروس متحمل شد.

اجرا کردن حرکاتِ نمایشی توسط بروس و مطرح شدن او در آمریکا

بروسلی بعد از آموزش در کلاس‌هایش تصمیم بر این گرفت تا در مسابقاتِ کاراته شرکت کند. به همین منظور در سال 1964 برای نشان دادن قدرتِ خود در مسابقه شرکت کرد. در سالنِ ورزشی لانگ بیچ بروس با اجرای چند حرکتِ نمایشی با سرعتِ خیره کننده نامش را بر سرِ زبان‌ها انداخت.

بروس و صنعتِ سینما!

بعد از نمایشِ خیره کننده بروس در سالنِ ورزشی لانگ بیچ یک کارگردانِ سینما که به صورتِ اتفاقی در سالن بود به بروس پیشنهادِ بازی کردن در سریالِ زنبور سبز را داد و بروس هم با توجه به سابقه‌ی بازی کردن در سینما به علت کارِ پدرش این پیشنهاد را پذیرفت.

خلقِ سبک جیت کاندو

بروس به دلیلِ عدمِ دسترسی به معلم و استادِ ورزشی خود یعنی ییپ من نمی‌توانست دیگر وینگ چون را ادامه دهد. بروسلی در این زمان با اشتیاق زیادی به دنبالِ یادگیری این سبک بود که تنها در دستِ استادش بود. این اشتیاق تا جایی ادامه داشت که بروس در بازگشت به هنگ کنگ به ییپ من پیشنهاد داد تا برای یاد گرفتن فنونِ وینگ چون یک آپارتمان برای او بخرد.

مصاحبه‌ی استاد لو مان کام درباره‌ی دیدار بروسلی و ییپ من

در یکی از مصاحبه‌های استادِ بزرگ وینگ چون( لو مان کام) که اتفاقاً یکی از هم کلاسی‌های بروس در کلاسِ درس استاد ییپ من بوده است آمده است که؛

خبرنگار از لو مان کام می‌پرسد: شما شانسِ این را داشتید که در کنارِ بروسلی باشید، چه ارتباطی را با او در زمانِ جوانی داشتید؟

بیش‌تر اوقات با هم تمرین می‌کردیم مخصوصاً در چی سائو. بروسلی از من جوان‌تر بود. به یاد دارم وقتی که هنگ کنگ را ترک کرد هنوز دورانِ کارآموزی در پیشِ استاد ییپ من را به آخر نرسانده بود.

یک روز که دیگر او مشهور شده بود و به هنگ کنگ برگشته بود به نزدِ استاد ییپ من آمده تا کارآموزی‌اش را به اتمام برساند اما چون خیلی مشغول بود نمی‌توانست تا بیش‌ از این در هنگ کنک بماند. بروس از ییپ من خواست تا به او یاد دهد چطور می‌تواند تمرینِ خود را با آدمک چوبی انجام دهد؟ بروس تمایل داشت تا در فیلم‌هایش از آدم چوبی استفاده کند و برای اینکار به ییپ من پیشنهاد داد تا برای او یک آپارتمان در عوض این آموزش بخرد! اما ییپ من در جواب به این خواسته‌ی بروس به او گفت اگر می‌خواهی تا کونگ فو را یاد بگیری به کلاسم بیا.

بعدها بروس نقاط ضعفی را در این سبکِ اصیل چینی پیدا کرد و همین دلیل باعثِ ابداعِ سبک جیت کان دو شد. ایده‌های سبکِ جیت کان دو در سال 1965 در ذهنِ بروسلی متولد شد.

ایده‌ی اولیه و اولین دلیلِ بروس برای خلقِ جیت کان دو!

مبارزه‌ی بروس با وان جک مان تاثیر زیادی را در ذهنِ بروس گذاشت. با اینکه بروس به سختی رقیب خود را در مبارزه شکست داد اما عقیده داشت که مبارزه باید زودتر به اتمام می‌رسید و مبارزه‌ی او با وان جک مان بیش از حد طول کشیده است.

بروس لی فهمید که در مبارزه‌ی خود به خوبی نتوانسته از تکنیک‌های وینگ چون استفاده کند و بروس به علاوه دیگر نمی‌توانست تا به یادگیری بیشتری از فنون وینگ چون بپردازد زیرا از استادِ خود بسیار دور بود.

بروس به سیستمی جدید احیتاج داشت تا بتواند استعدادهای خود را هر چه بیشتر شکوفا کند. تاکید بروس بر روی {سرعت، انعطاف پذیری، کاربردی بودن} بود. برای همین شروع کرد به استفاده از روشِ آموزشی جدیدی در تمریناتش. این روش به شکلِ پایین بود:

  • بدنسازی برای افزایش قدرت
  • دویدن، عاملِ استقامتِ بالا
  • تمرینات کششی برای انعطاف پذیری

بروس بر روشی تاکیدِ بسیار زیاد داشت به نام روشِ بی روشی.

ایده‌های بروس بر طبقِ عاداتی تغییر شکل دادند که همانِ رهایی از اصول محدود کننده سبک‌های سنتی نام گرفتند. بروس فهمید که سیستمِ جان فان کونگ فوی او بسیار افراد را محدود خواهد کرد یه همین دلیل تصمیم گرفت تا نامِ سبکش را تغییر دهد و جیت کان دو را بر اساس اصولی نو شکل دهد و آن را به وجود آورد.

بازگشت به هنگ کنگ و ایفای نقش در چند فیلم

bruce-lee 3

بروسلی بعد از بازی در چند سریال و فیلم سینمایی مانندِ زنبور سبز، مارلو، لانگ استریت و … تصمیم گرفت تا به کشورش بازگردد و چند فیلم در آن جا بازی کند که با استقبال زیادی نیز مواجه شد.

بازی بروس در فیلم‌های رئیس بزرگ و ضربه نهایی رکورد فروش در تمامی فیلم‌های هنگ کنگی را شکست و بعد از این فیلم‌ها بود که همه‌ بروس را به عنوان بزرگترین رزمی کار در جهان معرفی کردند. بعد از بازی در این فیلم‌ها بود که بروس تصمیم گرفت تا خودش فیلم سازی کند، به همین خاطر بروس شرکتِ فیلمسازی کنکورد را دایر کرد و خودِ او کارگردانی فیلمِ راهِ اژدها یا بازگشت اژدها را انچام داد که این فیلم مجدد رکورد قبلی بروس در فروشِ فیلم را در هنگ کنگ شکست.

در همین دوران بود که با پیشنهاد از چند شرکتِ مشهور فیلمسازی مواجه شد و بروس در چهارمین فیلمِ معروفِ خود یعنی بازی مرگ به ایفای نقش پرداخت. در فیلمِ بازی مرگ بود که بروس توسط دشمنان خود مجروح شد. این فیلم به علت مرگِ ناگهانی بروسلی ناتمام باقی ماند.

مطرح شدن در هالیوود و جهان!

Bruce-Lee-Statue

بعد از موفقیت بروسلی در هنگ کنگ، هالیوود به سراغ او آمد و کمپانی برادران وارنر از بروس درخواست کرد تا در فیلمِ اژدها وارد می‌شود بازی کند. به همین خاطر بروس بازی در {بازی مرگ} را ناتمام باقی گذاشت و اژدها وارد می‌شود را بازی کرد که به شهرتِ او کمک زیادی کرد.

مرگِ ناگهانی بروس

bruce-lee

در سال 1970 بود که بروس از دنیا رفت و شایعه‌های زیادی برای دلیل و علّت مرگِ او به وجود آمد. هنوز هم دلیلِ مرگِ خالق جیت کان دو و اسطوره‌ی رزمی دنیا را کسی نمی‌داند!

قبرِ بروسلی در سیاتلِ آمریکا و در خیابان گارفیلد قرار گرفته، در زمانِ مرگِ بروس پسرش یعنی برندان 8 ساله بود. 20 سالِ بعد، پسرِ بروس نیز به طرزِ بسیار مشکوکی از دنیا رفت و در کنارِ پدرش دفن شد.

توصیه‌ی بروسلی به همه‌ی افراد در زندگی

Bruce_Lee_4

ذهنت را خالی کن!

بی شکل باش همانند آب؛ حالا آب را که به درون فنجان بریزی، به فنجان تبدیل می‌شود، آب را در دورن قوری بریزی، به قوری تبدیل می‌شود. آب می‌تواند جریان داشته باشد. آب می‌تواند در هم بشکند. مثلِ آب باش دوستِ من.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *