آذر, 1399 بدون نظر ماساژ, ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی راهی برای دور کردن بیماری و استرسِ بدن

فشارهای کاری و استرس‌های روزمره باعث شده است تا ما با بیماری‌ها و مشکلاتِ زیادی رو به رو شویم، اگر شما هم به یک راه مناسب برای درمانِ استرس‌ها و فشارهای کاری نیاز دارید پس در ادامه با بدنِ من همراه شوید.

thai-massage 4

ماساژ، راه حلِ همیشگی برای درمانِ دردهای بدن

در طول قرن‌های گذشته همیشه ماساژ یکی از بهترین روش‌ها برای درمان استرس و تسکین دردهای مزمن بوده است و یکی از بهترین ماساژها برای این هدف ماساژ تایلندی می‌باشد.

کاربردِ ماساژ تایلندی

اگر شما هم دوست دارید تا برای همیشه از دردهای ناشی از ورزش و یا آرتروز خود خلاص شوید و یا اینکه بدنتان منعطف‌تر از قبل شود یا حتی از جمله افرادی هستید که دوست دارید ماساژی متفاوت‌تر از قبل تجربه کنید پس باید بدانید شما باید برای یک بار هم که شده ماساژ تایلندی را تجربه کنید.

تاریخچه و قدمتِ ماساژ تایلندی

thai-massage 2

اگر بخواهیم درباره‌ی تاریخچه و قدمت ماساژ تایلندی صحبت کنیم باید بگوییم که ماساژ تایلندی تاریخچه‌ای طولانی و چند هزار ساله دارد. هدفِ ماساژ تایلندی در اصل جوان سازی انسان و برگرداندن انرژی به بدن است که در طولِ قرن‌های زیادی از بهترین روش‌ها برای درمانِ دردهای عضلانی، کاهشِ اضطراب، بهبود کمردرد، درمانِ آرتروز، درمانِ سردردهای مزمن و میگرنی و بهبود دادن به حالت درونی و روحی است.

ماساژ تایلندی چگونه باعثِ برگرداندن انرژی به بدن می‌شود؟

در این ماساژ، ماساژ دهنده حریان انرژی در بدن را به صورتِ خاص و با روش‌های منحصر به فردی تحریک می‌کند و تمامی نقاطِ مسدود شده در بدنِ ما را از بین می‌برد. با این راه ماساژ دهنده می‌تواند استرس‌ها و تنش‌های بدن ما را برای همیشه از میان بردارد و به کاهش اضطراب در بدنِ ما کمک زیادی کند.

نکته‌ی بسیار جالب در این ماساژ این است که شما برخلافِ ماساژهای دیگر مجبور نیستید که لباس‌های خود را دربیاورید و در ماساژ تایلندی به جای میزِ ماساژ باید از یک زیراندازِ ساده استفاده شود.

یوگای افرادِ تنبل!

ماساژ دهنده در ماساژ تایلندی بر خلافِ بقیه‌ی ماساژها به جای اینکه از ماساژهای رایج از جمله حرکاتِ نرم استفاده کند از کشش و تکنیک‌های تکان دادن استفاده می‌کند و با اینکار تنش‌های به وجود آمده‌ در بدنِ ما را از بین می‌برد و با اینکار به آرامشِ بدنِ ما کمک زیادی می‌کند.

ماساژ دهنده در ماساژ تایلندی با انجام دادن حرکاتِ کششی دامنه‌ی حرکتِ بدن ما را افزایش می‌دهد. به همین خاطر گاهی به این ماساژ، یوگای افرادِ تنبل هم گفته می‌شود. در این نوع ماساژ است که کسی که ماساژ را بر روی بدنِ ما انجام می‌دهد برای انجام دادن حرکت‌های کششی همانند یوگا از دست‌ها، پاها و زانوی خود بهره می‌گیرد.

همچنین تکنیک‌هایی در فشارِ عمیق عضله‌ها و تحرک مفاصل بر روی بدنمان انجام می‌گیرد که اثراتِ آرامش بخشِ فراوانی با اینکار بر روی بدن ما حاصل می‌شود. برای مثال ماساژ صورت و سر به درمانِ برخی بیماری‌های بدن منجر می‌شود. همچنین حرکاتِ کششی در ستون فقرات باعث می‌شود جریان انرژی در این بخش‌ها از بدنِ ما تحریک شود و کمردردِ بدنِ ما درمان بشود.

درد در هنگامِ انجام ماساژ بر بدن

وارد شدن فشار به نقاط بدنِ ما از جمله الیاف ماهیچه‌ای می‌تواند بسیار دردناک باشد. اما شما باید بدانید که میانِ این درد و درد ناشی از کششِ بسیار زیاد و یا نامناسب تفاوت زیادی وجود دارد. با اینکه در برخی از اوقات می‌توان این ماساژ را کمی دردآور تصور کرد اما اگر ماساژ را یک فردِ بسیار ماهر انجام دهد ما در هنگامِ ماساژ دردی را احساس نمی‌کنیم. یک ماساژ دهنده‌ی حرفه‌ای به خوبی می‌داند که فشارها و حرکاتِ کششی را چطور انجام دهد تا ما دردی را احساس نکنیم.

thai-massage 3

مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شویم!

اگر می‌خواهید این ماساژ را انجام دهید از مجوز داشتن فرد ماساژ دهنده مطمئن شوید. همچنین قبل از انجام ماساژِ تایلندی حتماً سوابقِ پزشکی خود را با فردی که ماساژدهنده است در میان بگذارید. احتمال دارد که ماساژِ تایلندی برای فردی که بیرون زدگی دیسک، بیماری قلبی عروقی و پوکی استخوان دارد خطرناک باشد به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از انجام ماساژ به ماساژ دهنده درباره‌ی بیماری‌های خود اطلاع دهید.

برای انجام این ماساژ باید زنانِ باردار با پزشکِ خود مشورت کنند. افرادی که زیر 18 سال سن دارند هم نباید این ماساژ را انجام دهند. این ماساژ نباید بر روی زخم‌های بهبود نیافته و نقاطِ کبود، جوش‌ها و غده‌های پوستی و همچنین استخوان‌های شکسته‌ی بدن که به تازگی درمان شده‌اند انجام بگیرد.

بهترین کار برای آماده شدن برای ماساژ تایلندی

بهترین کار برای انجام گرفتن ماساژ بهتر و راحت‌تر این است که لباسی گشاد بر تن کنید. مدت زمان انجام گرفتنِ این ماساژ چیزی حدود 60 دقیقه تا 2 ساعت است.

برای داشتنِ ماساژ راحت‌تر نکاتِ زیر را رعایت کنید.

 • قبل از انجامِ ماساژ غذای سنگین نخورید.
 • در زمانِ انجام ماساژ هر زمانی که بدنتان احساسِ ناراحتی کرد حتماً به ماساژ دهنده اطلاع دهید.
 • اگر برای بارِ اول است که می‌خواهید ماساژ را انجام دهید، حداقل 10 دقیقه قبل‌تر به کلینیک یا اسپای بروید تا فرم‌های ضروری را تکمیل کنید و لباستان را عوض کنید.

8 فایده‌ی ماساژ تایلندی در درمانِ دردهای بدن

thai-massage 6

هر ماساژی می‌تواند اضطراب‌ها و استرس‌های بدنِ ما را از بین ببرد. ماساژها باعث می‌شوند تا جریان خون در بدنمان افزایش پیدا کند و افزایشِ انرژی بدن باعث می‌شود تا سیستم عصبی بدنِ ما آرام شود و ما حالِ بهتری داشته باشیم. ماساژ تایلندی علاوه بر خاصیت‌ها و فواید زیادش باعث می‌شود تا انعطاف پذیری بدنِ ما بیش‌تر از قبل شود و بیش‌تر مشکلات جسمی ما از بین برود.

 • کاهش اضطرابِ در بدنِ ما

آنزیم آلفا-آمیلاز بزاقی است در دهانِ ما که هر انسانی در زمانِ اضطراب این بزاق را ترشح می‌کند و نشان‌ می‌‎دهد که ما اضطراب داریم. زمانی که ما به اضطراب زیادی دچار می‌شویم مقدارِ آلفا-آمیلاز در دهانِ ما زیاد می‌شود. ماساژ تایلندی تا مقدارِ قابل توجهی باعث می‌شود تا این بزاق در بدنِ ما کاهش یابد و از اضطرابِ بدن ما کم شود. همچنین ماساژ تایلندی باعث می‌شود تا میزانِ هورمون کورتیزول یا همان “هورمون استرسِ بدن” کاهش یافته و ما آرامش بیش‌تری داشته باشیم.

 • درمانِ سردردهای مزمن و میگرن

در یک تحقیقِ انجام شده افرادِ مبتلا به سردردهای میگرنی و مزمن را با ماساژ تایلندی درمان کردند. نتیجه‌ی تحقیق ثابت کرده است میزانِ سردرد این افراد بعد از انجام ماساژ تابلندی به شدت کاهش یافته است. در حقیقت درمان سردردهای میگرنی و مزمن با استفاده از ماساژ تابلندی بسیار مفیدتر از داروها بوده است. یکی دیگر از ثمرات ماساژ تایلندی این است که آستانه تحمل درد در ما را زیادتر می‌شود.

 • درمانِ آرتروز

به این دلیل که ماساژ تایلندی بر روی دستگاه عضلانی و اسکلتی بدن بسیار موثر است می‌تواند بیماری آرتروز را درمان کند. آرتروز باعث درد در دست‌ها، زانوها، کمر و گردنِ ما می‌شود. به گفته‌ی افراد متخصص ثابت شده که ماساژ سنتی تایلندی می‌تواند به درمانِ آرتروز زانو کمک کند. این متخصصان و محققان این تحقیق را بر افراد 50 ساله تا 58 ساله و با دو روش درمانِ فیزیکی استاندارد و درمانِ آرتروز به روشِ ماساژ تایلندی انجام دادند.

نتیجه‌ی تحقیقات به این صورت بود که افرادی که درمان را با استفاده از ماساژ سنتی تایلندی پیش بردند می‌توانستند 6 دقیقه پیاده‌روی را بهتر از دیگر افراد انجام دهند و این نشان از آن بود که درمان بر روی بدنِ آن‌ها موثر بوده است. البته نتایجِ تحقیقات ثابت کرده بود کاهشِ درد در هر دو روش به یک صورت بوده است.

 • بهبود دامنه‌ی حرکاتِ بدن

 • thai-massage 9

همان گونه که در بالا گفتیم ماساژ تایلندی برای کشش بدنِ ما بیش‌تر بر روی حالت‌ها و روش‌های یوگا متمرکز است و به آن روش عمل کرده است.

تحقیقاتی که انجام گرفته است ثابت کرده که ماساژ تایلندی همانند ماساژ سوئدی می‌تواند دامنه‌ی حرکت‌های دست و پا و دیگر بخش‌های بدنِ ما را افزایش دهد. میزانِ انعطافِ شانه و مچ و همچنین چرخشِ بدنِ افراد بعد از انجام این ماساژ بسیار بهبود یافته و از قبل بهتر شده است.

 • کاهشِ کمردرد

همه‌ی ما می‌دانیم که کمردرد می‌تواند تا چه میزان در زندگی ما تاثیرِ بدی را بر جای بگذارد. ماساژ تایلندی در کم کردن و بهبود این درد بسیار موثر است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که کمردرد در بیمارهایی که با استفاده از ماساژ تایلندی درمان شدند بسیار سریع‌تر از درمان با روشِ تحرک مفصل‌ها بوده است. ذکر این نکته حیاتی است که هر دو روش می‌توانند دردِ کمردردهای مزمن را بکاهند ولی ماساژ تایلندی در درمانِ درد کمر موثرتر است.

 • بهبود به حالِ روحی بدن و درمان اضطراب

thai-massage 8

همانطور که همه‌ی ما به خوبی باخبریم ماساژها نسبت به داروها درمانِ بسیار بهتری برای اختلالات اخلاقی و روحی هستند و ماساژ می‌تواند اضطراب و افسردگی را به شدّت در بدنِ ما کاهش دهد. محققان در نتایجِ تحقیقاتِ خود یافته‌اند که ماساژ تایلندی می‌تواند مواردِ زیادی از پارامترها و شاخصه‌های روانشناختی از حمله اضطراب، گیجی و سردرگمی، حالِ بهتر، خلق‌و‌خو و … را خوب کند.

 • توانبخشی بعد از سکته مغزی

بیش‌تر سکته‌های مغزی بدنِ بیمار را ناتوان و فرد را گرفتارِ نقص‌ها و مشکلاتِ فیزیکی می‌کنند. افسردگی، درد و گرفتاری‌‎های احساسی تنها بخشی از عوارض بیماری سکته مغزی می‌باشند. مراقب‌ها و پرستاران بیمارانی که به سکته مغزی دچار شدند متوجه شده‌اند که ماساژ تایلندی باعث شده است تا بیماران از لحاظ خواب، خلق‌و‌خو و اخلاق و درد بهتر از قبل شوند و همچنین با درمان با ماساژ تایلندی و به دلیلِ کمتر شدنِ گرفتگی‌های عضلانی بیماران می‌توانند بهتر از قبل راه بروند.

در بررسی که توسط کارشناسان انجام شده، بیماران مبتلا به سکته مغزی به مدت 3 ماه به وسیله‌ی ماساژ تایلندی تحت درمان قرار گرفته‌اند که بهبودی در این افراد از همان ماهِ اول مشاهده شد.

 • بهبود دادن به عملکرد سیستم ایمنی بدن

معمولاً ماساژ درمانی خشک انجام می‌شود و بدونِ هیچگونه روغنی انجام می‌گیرد. اگر از روغن‌های معطر و اسانس در ماساژ استفاده شود فوایدِ بسیار بیش‌تری را خواهیم دید. برای مثال روغن اسطوخودوس بسیار آرامش‌بخش است و اضطراب و تنش را در بدنِ ما کاهش می‌دهد. در یک بررسی و تحقیق ثابت شد که ماساژِ تایلندی‌ای که به وسیله‌ی زنجبیل و روغن نارگیل انجام شده است باعثِ این شده که عملکرد سیستم ایمنی بیماران مبتلاشده به بیماری سرطان کلون بهتر شود. در اصل تعداد لنفوسیتِ خون “نوعی گلبول سفید خون” در بدنِ بیماران تنها بعد از 3 بار ماساژ در هفته 11% افزایش یافته است.

سخن پایانی

ماساژ تایلندی از بهترین و موثرترین ماساژهایی است که می‌تواند به کاهش درد و کاهشِ اضطراب ما منجر گردد. به این دلیل که ماساژِ تایلندی به خاطرِ تاثیر بر روی دستگاه گردش خون و عصبی بدن، اندام‌های داخلی ما را تحت تاثیر خود می‌گیرد حتماً به فردی ماهر و با مجوز برای انجامِ ماساژ مراجعه کنید.

فردی که ماساژ را بر روی بدنِ ما انجام می‌دهد باید درکِ بسیار زیادی از آناتومی بدن داشته باشد و بتواند به وسیله‌ی ماساژ، عصب‌ها و ماهیچه‌های بدنمان را به خوبی تحریک کند. قبل از انجام دادن ماساژ حتماً سوابق پزشکی و عمل‌های جراحی انجام گرفته‌ی خود را با فردِ ماساژ دهنده در میان بگذارید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *